Stowarzyszenie Geodetów Polskich
Oddział w Warszawie
Największa pozarządowa
organizacja geodetów w Polsce
Relacja z XLVIII Rajd Geodetów
W dniach 14-16 czerwca 2024r odbył się XLVIII Rajd Geodetów pod honorowym patronatem Głównego Geodety Kraju, z bazą na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Politechniki Warszawskiej w Wildze, organizowany corocznie przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Warszawie, jako impreza integracyjna, turystyczna i sportowa.
Ceremonii otwarcia Rajdu dokonał Kierownik Rajdu - Krzysztof Dworakowski, a o dalsze prowadzenie poprosił Prezesa Oddziału SGP w Warszawie Dariusza Pręgowskiego. Na wstępie powitał on przybyłe ekipy studentów: po raz pierwszy z Akademii Rolniczej w Krakowie oraz po długim czasie nieobecności na Rajdach - z Politechniki Warszawskiej, a także ekipę uczniów i absolwentów z Technikum Geodezyjnego w Warszawie. Z przyjemnością przywitał liczną ekipę z Dolnego Śląska oraz wszystkich przybyłych tak uczestników Rajdu, którym życzył wspaniałej zabawy, niezapomnianych wrażeń i dobrej rywalizacji na rajdowych trasach.
Po tak uroczystym akcencie nastąpiła rejestracja drużyn i losowanie numerów startowych. Do rywalizacji przystąpiło 13 ekip. Przy rejestracji każdy kapitan otrzymał dla swojej drużyny pamiątkowy kapelusz oraz plakietkę rajdową.
Program rajdu obejmował etap nocny i 3 etapy dzienne oraz konkurencje sportowo-rekreacyjne. Start do etapu nocnego nastąpił o godz. 21.30 z terenu Ośrodka. Każda drużyna startująca w odstępach 2-minutowych otrzymała opis i szkic trasy do przejścia. Trasę etapu nocnego należało przejść zgodnie z określonym kierunkiem i drogami zaznaczonymi na załączonej mapie w skali 1:7000. Miejsce startu zostało określone współrzędnymi. Cała nocna trasa przebiegała szerokimi leśnymi duktami, a meta nocnego etapu znajdowała się w tym samym miejscu co start. Po drodze marszu należało napotkać kilka zegarów i zrobić im zdjęcia, na których miał być widoczny czas ich odnalezienia. Długość etapu nocnego została określona jako 1/12 długości maratonu z wyznaczoną prędkością marszu 3,215 km/godz. Większość drużyn wykonała poprawnie opisane zadania, ale minusowe punkty otrzymała za przekroczenie limitu czasu przejścia trasy i nie odnalezienie zegarów. Po zakończeniu etapu nocnego można było zrelaksować się na wspólnej zabawie tanecznej przy muzyce lokalnego DJ-a.
Drugiego dnia, po śniadaniu, przy słonecznej pogodzie rajdowicze przystąpili do etapu dziennego o długości ponad 10 kilometrów, podzielonego na 3 podetapy. Trasa pierwszego etapu dziennego zaczynała się na parkingu nad Wisłą, do którego uczestnicy zostali z ośrodka przewiezieni autokarem. Z punktu startowego na parkingu należało przejść 230 metrów w kierunku Puław, trzymając się wschodniej strony szosy. Następnie należało skręcić w widoczną ścieżkę idącą w las w kierunku północno-wschodnim i przejść nią najbliższe 430 metrów. Dalej trzeba było poruszać się według podanych wskazówek i przez całą trasę uważać na zegary, przy których należało zrobić zdjęcie z kartą startową i wpisać czas z zegara w tabelę karty startowej. Na szkicu „gwiaździstego” skrzyżowania podane zostały dwa azymuty na odbiegające z niego ścieżki. Należało obliczyć azymuty i uzupełnić szkic wpisując na niego brakujące azymuty. Trasę I etapu trzeba było przejść z wyznaczoną prędkością marszu 3,25 km/godz., a długość tego etapu nie była podana. Z punktu startowego drugiego etapu dziennego należało przejść najkrótszą drogą do punktu określonego współrzędnymi, które otrzymało się rozwiązując podane równanie. Podczas marszruty trzeba było uważać na zegary. Po drodze przechodząc przez mostek należało podać jego współrzędne. Następnie udać się do punktu określonego podanymi na karcie współrzędnymi. Mijając po drodze punkt przecięcia drogi z czerwonym szlakiem turystycznym należało podać współrzędne tego punktu. Z tego punktu należało kierować się do mety zgodnie z podanym szkicem w przybliżonej skali 1:13000. Spotykając po drodze granitowy punkt geodezyjny trzeba było: zrobić jego zdjęcie, pomierzyć odległość punktu do środka najbliższego potrójnego drzewa, określić pod jakim azymutem widoczny jest środek tego drzewa z punktu geodezyjnego. Długość trasy II etapu to 125 000 cali, a średnia prędkość marszu 3.25 km/godz. Trasa trzeciego etapu była określona nazwami ulic (w przypadkowej kolejności), którymi należało przejść do końca mety. Idąc ulicami należało przestrzegać zasady: żadną z ulic nie można iść na południe ani w kierunku wschodnim. Nazwy dziewięciu ulic ukryte zostały w podanych zagadkach. Po drodze należało uważać na zegary – wykonać zdjęcie z kartą startową oraz wpisać czas z zegara w dolną rubrykę. Prawidłowe przejście trasy należało udokumentować wykonanymi zdjęciami. Zdjęcie stanowiło odpowiedź na pytanie wymienione w karcie startowej. Długość tego etapu to długość I etapu minus dwie przyprostokątne przy założeniu, że 1 przyprostokątna ma długość 3.0 km a Przeciwprostokątna mierzy 3,75 km. Średnia prędkość marszu – Ludolfina w km/godz. Okazało się, że pokonanie etapu dziennego było znaczącym wyzwaniem dla niektórych drużyn. Na metę dotarły z dużym opóźnieniem, nie wykonując po trasie wszystkich zadań. Jednakże na godzinę planowanego obiadu udało się dotrzeć wszystkim.
Po obiedzie zaproszono uczestników do udziału w konkursie wiedzy geodezyjnej, a następnie na szkolenie nt „Wykorzystanie otwartych danych geodezyjnych”. Następnie uczestnicy rajdu zostali zaproszeni na pokaz sprzętu Firmy Czerski Stonex Polska oraz wykonania zadania konkursowego przygotowanego przez tę firmę: pomiar najdłuższej celowej. Firma Czerski obecna była przez trzy dni Rajdu, podczas których uczestnicy mogli w każdej wolnej chwili podejść, zapoznać się z reprezentowanym sprzętem i jego obsługą, a także uzyskać odpowiedź na problematyczne kwestie. Zapewniła również wypoczynek na leżakach oraz napoje po zmaganiach rajdowych. Przystąpiono również do rozgrywek sportowych. Rozegrano mecze drużynowe w ping ponga i siatkówkę oraz wyłoniono drużyny do niedzielnych finałowych rozgrywek. Wieczorem odbyło się wspólne biesiadowanie przy grillu. Zabawę przy ognisku rozkręcił kol. Piotr z Wrocławie, który samoistnie stał się DJ-em. Do wspólnego śpiewania zachęcali koledzy Mateusz i Sebastian graniem na gitarach.
Ostatniego niedzielnego dnia Rajdu w czasie od śniadania do obiadu rozegrano wszystkie finałowe mecze w ping ponga i siatkówkę oraz przeprowadzono zaplanowane konkurencje sportowe: rzuty do kosza, rzuty do tarczy, przeciąganie liny. Słoneczna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych konkurencji. Jak zwykle było dużo emocji, wspaniałego dopingu, śmiechu i dobrej zabawy. Po zakończonej rywalizacji z niecierpliwością oczekiwano na poobiednie ogłoszenie wyników. Należy dodać, że o miejscu w ostatecznej klasyfikacji często zdecydowały pojedyncze punkty. Ostatecznej klasyfikacji dokonano w kategorii drużynowej oraz poszczególnych konkurencji sportowych. O zajętym miejscu w klasyfikacji drużynowej decydowała suma punktów ze wszystkich tras: etapu nocnego i dziennego oraz konkurencji sportowych. W kategorii konkurencji sportowych sklasyfikowano cztery drużyny z najlepszymi wynikami. Jak co roku uczestnicy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników.
Tuż po obiedzie wszystkie drużyny zgromadziły się na placu Ośrodka Wypoczynkowego Politechniki Warszawskiej, by uczestniczyć w uroczystości zakończenia Rajdu. Na uroczyste zakończenie i wręczenie nagród Rajdu przybyli: przedstawiciel Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii Pan Jarosław Somla – Dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii, Geodeta Województwa Mazowieckiego Pani Iwona Głuchowska-Rylska, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Pan Sebastian Bała, Przedstawiciel Prezydenta m.st. Warszawy Pan Jarosław Lendzion – Naczelnik w Biurze Geodezji Katastru Urzędu m.st. Warszawy.
Uroczystą część zakończenia Rajdu poprowadził Kierownik Rajdu Krzysztof Dworakowski. Na wstępie Organizatorzy wręczyli najmłodszym uczestnikom Rajdu (do lat 12) specjalnie przygotowane zestawy upominkowe. Następnie Kierownik Rajdu Krzysztof Dworakowski poinformował, że w tym roku wybrano Królową i Króla Rajdu. Królową Rajdu została Magdalena Fafińska, zaś Królem Rajdu – Rafał Deluga. Zwycięzcy otrzymali książki autorstwa Stanisława Grzebskiego „Geometria” ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, a wręczone w jego imieniu przez Geodetę Województwa Mazowieckiego – Panią Iwonę Głuchowską-Rylską. Następnie poproszono kol. Ewę Sawicką o ogłoszenie i wręczenie specjalnych nagród. Specjalne nagrody w postaci miniatur książki autorstwa St. Grzebskiego „Geometria” wręczono uczestnikom drużyn: Akademii Rolniczej w Krakowie, Politechniki Warszawskiej oraz uczniom i absolwentom z Technikum Geodezyjnego w Warszawie. Następnie Ewa Sawicka ogłosiła, że:
- DJ Rajdu został Piotr Oryszkiewicz z ekipy Dolnego Śląska,
- Bardami Rajdu: Mateusz Rek i Sebastian Skolimowski z ekip mazowieckich,
- miano „Misiaczka” Rajdu otrzymał Maciej Kiszczyński z ekipy Dolnego Śląska.
Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały książki autorstwa Śp. Prof. Zdzisława Adamczewskiego „Zygzakiem po linii geodezyjnej 1” oraz pamiątkowe torby Oddziału SGP w Warszawie. Ogłoszenia wyników Rajdu w klasyfikacji drużynowej i w konkurencjach sportowych dokonał Kierownik Rajdu Krzysztof Dworakowski. Sześć drużyn otrzymało puchary ufundowane przez różne geodezyjne jednostki organizacyjne (startowało 13 drużyn), a w konkurencjach sportowych odpowiednie statuetki.
I miejsce – Puchar Głównego Geodety Kraju – Sztuczna inteligencja, Warszawa
II miejsce – Puchar Prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich – Fanaberie, Sulejówek
III miejsce – Puchar Wojewody Mazowieckiego – PWZ Profesjonaliści W Zaroślach, Ożarów Mazowiecki
IV miejsce – Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego – Chmura zgranych punktów, Warszawa
V miejsce – Puchar Prezydenta m. st. Warszawy – GeoAnarchia, Warszawa
VI miejsce – Puchar Starosty Warszawskiego Zachodniego – Georadary, Warszawa
VII miejsce – Puchar Prezesa Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Warszawie – Bajo jajo, Kraków
VIII miejsce – Puchar jest nasz, Warszawa, Legionowo
IX miejsce – Misie Pysie, Warszawa
X miejsce – Optymiści, Warszawa
XI miejsce – Geopixel, Garwolin
XII miejsce – Geo Dolny Śląsk I, Wrocław
XIII miejsce – Drużyna Maćka, Trzebnica
Siatkówka – Puchar Członka Honorowego SGP Stanisława Grodzickiego:
I . Fanaberie
II . PWZ Profesjonaliści W Zaroślach
III. Puchar jest nasz
IV. Geopixel
Ping Pong – Puchar Członka Honorowego SGP Zdzisława Dworakowskiego:
I. Fanaberie
II. Sztuczna inteligencja
III. Puchar jest nasz
IV. Geopixel
Konkurs wiedzy:
I. GeoAnarchia
II. PWZ Profesjonaliści W Zaroślach
III. Chmura zgranych punktów
IV. Puchar jest nasz
Rzuty do kosza:
I. Geopixel
II. Sztuczna inteligencja
III. Fanaberie, Puchar jest nasz
IV. Bajo jajo, Georadary, Chmura zgranych punktów, Optymiści
Rzuty do tarczy:
I. Sztuczna inteligencja
II. GeoAnarchia
III. Optymiści
IV. Puchar jest nasz
Przeciąganie liny:
I. Fanaberie
II. Misie Pysie
III. PWZ Profesjonaliści W Zaroślach
IV. Drużyna Maćka
Najdłuższa celowa:
I. GeoAnarchia
II. Drużyna Maćka
III. Misie Pysie
IV. Sztuczna inteligencja
Nagrodę indywidualną ufundowała Firmy Czerski Stonex Polska. Przedstawiciel firmy – Artur Kozłowski ogłosił, że zwycięzcą konkursu na „najdłuższą celową” z wynikiem 271.292 został Damian Formański - absolwent Technikum Geodezyjnego w Warszawie, któremu wręczył nagrodę w postaci ręcznego dalmierza laserowego.
Każda drużyna Rajdu otrzymała zestaw upominkowy z prezentami ufundowanymi przez: Prezydenta m.st. Warszawy, Prezydenta Miasta Pruszkowa, Starostę Powiatu Warszawskiego-Zachodniego oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Warszawie.
Uroczystego zamknięcia Rajdu dokonał prezes ZO SGP w Warszawie – Dariusz Pręgowski, dziękując wszystkim uczestnikom za stworzenie wspaniałej atmosfery na rajdzie i za sportową rywalizację. Wyraził słowa podziękowania za organizację i przeprowadzenie Rajdu członkom Komitetu Organizacyjnego, a w szczególności Krzysztofowi Dworakowskiemu za duży wkład organizacyjny, Jurkowi Kosteckiemu za opracowanie tras etapowych i zadań geodezyjnych Rajdu, a także Mariuszowi Maciakowi, Anecie Piechocie i Ewie Sawickiej.
Tradycyjnie na zakończenie Rajdu odśpiewano Hymn Geodetów.
W XLVIII Rajdzie Geodetów uczestniczyły 102 osoby.
Już teraz zapraszam na XLIX Rajd Geodetów, który planowany jest w dniach 29-31 maja 2026r.
A gdzie? Tego dowiecie się wkrótce.
Ewa Sawicka
Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Warszawie
ul. Czackiego 3/5, 00-043 WARSZAWA
tel. +48 22 828 27 13, email: warszawa@sgp.geodezja.org.pl
Copyright © 2014 SGP
Al rights reserved
Design by budowaniestron.pl