W kalendarzu imprez organizowanych przez Zarząd Oddziału SGP w Warszawie nie mogło zabraknąć Rajdu Geodetów. XLVII Rajd Geodetów pod honorowym patronatem Głównego Geodety Kraju odbył się w dniach 14-16 czerwca 2024 r. w Wildze, z bazą na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Politechniki Warszawskiej. Ostatni, jaki był zorganizowany w tym Ośrodku, odbył się w 2014 r. Kierownikiem tegorocznego Rajdu był Krzysztof Dworakowski, a pomocą służył jemu Komitet Organizacyjny w składzie: Jerzy Kostecki, Mariusz Maciak, Aneta Piechota i Ewa Sawicka. Program obejmował etap nocny i 3 etapy dzienne oraz konkurencje sportowo-rekreacyjne, konkurs wiedzy i zadanie pomiarowe.

Ceremonii otwarcia dokonał Kierownik Rajdu - Krzysztof Dworakowski, a o dalsze prowadzenie poprosił Prezesa Oddziału SGP w Warszawie Dariusza Pręgowskiego. Na wstępie powitał on zaproszonych gości: przedstawiciela Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Marka Chciałowskiego, który odczytał adres skierowany do uczestników Rajdu oraz Panią Sylwię Krawczyk – przedstawicielkę Głównego Geodety Kraju. Z przyjemnością przywitał uczestniczącą po raz pierwszy w Rajdzie ekipę z Dolnego Śląska oraz wszystkich przybyłych tak licznie uczestników Rajdu, którym życzył wspaniałej zabawy, niezapomnianych wrażeń i dobrej rywalizacji na rajdowych szlakach. Głos zabrała również Ewa Sawicka, która zaprezentowała książkę autorstwa kol. Stanisława Grodzickiego pt. „1500 pytań i zadań z rozwiązaniami z praktycznej geodezji” zachęcając uczestników do jej zakupienia na miejscu oraz zaznaczając, że obecny na Rajdzie jej autor, będzie składał wpis z autografem. Prawie cały dostępny nakład wykupiła od razu drużyna z Dolnego Śląska. Po tak uroczystym akcencie nastąpiła rejestracja drużyn i losowanie numerów startowych. Przy rejestracji każdy uczestnik otrzymał pamiątkową plakietkę. Do rywalizacji przystąpiło 13 drużyn, a drużyna dolnośląska wylosowała 13 numer.

Start do etapu nocnego nastąpił o godz. 21.30 z terenu Ośrodka. Każda drużyna startująca w odstępach 2-minutowych otrzymała opis i szkic trasy do przejścia. Trasę etapu nocnego należało przejść zgodnie z określonym kierunkiem i drogami zaznaczonymi na załączonej mapie w skali 1:10000. Miejsce startu zostało określone współrzędnymi. Cała nocna trasa przebiegała szerokimi leśnymi duktami, a meta nocnego etapu znajdowała się w tym samym miejscu co start. Po drodze marszu należało napotkać kilka zegarów i zrobić im zdjęcia, na których miał być widoczny czas ich odnalezienia. Trasę rajdu nocnego obejmującą długość 1,80 km należało pokonać marszem jednostajnym z prędkością wyznaczoną przez organizatora. Większość drużyn wykonała poprawnie opisane zadania, a minusowe punkty były doliczane za przekroczenie limitu czasu przejścia trasy i nie odnalezienie zegarów. Po zakończeniu etapu nocnego można było zrelaksować się na wspólnej zabawie tanecznej przy muzyce DJ. Najwytrwalsi bawili się do czwartej nad ranem.

b_300_200_16777215_00_images_aktualnosci_2024_Rajd_IMG_20240615_125418.jpg

Drugiego dnia, po krótkiej drzemce i śniadaniu, przy pięknej słonecznej pogodzie rajdowicze przystąpili do trasy dziennej o długości ponad 10 kilometrów, podzielonego na 3 etapy. Trasa pierwszego etapu określona była nazwami ulic oraz zagadkowymi kierunkami świata, którymi należało przejść, aby dotrzeć do mety. Prawidłowe przejście trasy należało udokumentować wykonanymi zdjęciami, na których powinna się znaleźć odpowiedź na zadane pytanie oraz karta startowa z widocznym numerem drużyny. Dla utrudnienia długość I etapu została opisana jako wejście na Gerlach, co wymagało wykazania się wiedzą ogólną. Prędkość marszu zadano na 2,95 km/godz.

Na trasie drugiego etapu, każdorazowo przechodząc koło zegara należało wykonać jego zdjęcie. Na zdjęciu miał być widoczny zegar oraz numer startowy zespołu. Na karcie startowej należało wpisać typ zegara: E- elektroniczny lub P – inny typ oraz czas z zegara. Z miejsca startu należało iść ulicą Maksa Rozbójnika do miejsca określonego współrzędnymi, a następnie przejść siedmioma ulicami wg podanego wykazu. Po dojściu do ostatniej ulicy należało udać się w dalszą drogę drugiego etapu zgodnie z załączonymi dwoma szkicami. Do przejścia był odcinek 4.62 km z określeniem prędkości marszu 3.3 km/godz.

Na trasie trzeciego etapu, na podstawie podanych współrzędnych należało odnaleźć pięć punktów (miejsc). Dwa wskazał organizator, a pozostałe trzy punkty można było wybrać samemu z listy ośmiu zamieszczonych w tabeli określonych współrzędnymi. Kolejność i trasa poszukiwania była dowolna, ale należało zwrócić uwagę, aby była ona najbardziej optymalna. Fakt odnalezienia punktu (miejsca) należało udokumentować zdjęciem obiektu wraz z numerem startowym drużyny. W drodze do mety trzeba było również wykonać zadanie geodezyjne. Należało określić powierzchnię trójkątnej działki, której poszczególne boki trójkąta wynosiły: 18.23m+N,  25.60m+N,  21.35m+N, gdzie liczba N to numer startowy drużyny wyrażony w metrach. Do rozwiązania tego zadania podany był wzór Herona, pole powierzchni trójkąta P było określone podanym wzorem. Długość tego etapu nie była podana, ale czas jego przejścia był określony na 54 minuty od chwili startu.

Trochę zmęczeni, ale dotlenieni, po zjedzeniu pożywnego obiadu, uczestnicy rajdu zostali zaproszeni do obejrzenia pokazu sprzętu GPS Firmy Czerski oraz wykonania dwóch zadań konkursowych przygotowanych przez tę firmę: pomiar na najdłuższą celową oraz wyszukiwanie ukrytych w ziemi monet za pomocą GPS. Firma Czerski obecna była przez dwa dni Rajdu i chętni uczestnicy mogli w każdej wolnej chwili podejść, zapoznać się z prezentowanym sprzętem i jego obsługą, a także uzyskać odpowiedź na problematyczne kwestie związane z techniką pomiarów. Po zakończeniu konkursu uczestników zaproszono na krótkie szkolenie z zakresu przykładowych błędów danych fotogrametrycznych, po którym odbył się konkurs wiedzy geodezyjnej. Następnie przystąpiono do rozgrywek sportowych. W tym dniu rozegrano wszystkie mecze w ping ponga i siatkówkę i wyłoniono drużyny do niedzielnych finałowych rozgrywek.

Wieczorem odbyło się wspólne biesiadowanie przy grillu, z pieczeniem kiełbasek w ognisku. Wiele osób wytrwało przy rozmowach, toastach i śpiewach do rana, kiedy wstawała jutrzenka zapowiadając pogodną i słoneczną niedzielę. Bardem wieczoru był grający na gitarze Mateusz, intonując piosenki do wspólnego śpiewania.

Ostatniego, niedzielnego dnia Rajdu, w czasie od śniadania do obiadu rozegrano wszystkie finałowe mecze w ping ponga i siatkówkę oraz przeprowadzono zaplanowane konkurencje sportowe: rzuty do kosza, rzuty do tarczy, „przeciąganie liny”. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych konkurencji.  Jak zwykle było dużo emocji, wspaniałego dopingu, śmiechu i dobrej zabawy.

Po zakończonej rywalizacji z niecierpliwością oczekiwano na poobiednie ogłoszenie wyników. Należy dodać, że o miejscu w ostatecznej klasyfikacji często zdecydowały pojedyncze punkty. Ostatecznej klasyfikacji dokonano w kategorii drużynowej oraz poszczególnych konkurencji sportowych. O zajętym miejscu w klasyfikacji drużynowej decydowała suma punktów ze wszystkich tras: etapu nocnego i dziennego, konkurencji sportowych, konkursu wiedzy geodezyjnej oraz zadania pomiarowego. W kategorii konkurencji sportowych sklasyfikowano cztery drużyny z najlepszymi wynikami.

Na uroczyste zakończenie i wręczenie nagród Rajdu przybył Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Janusz Walo oraz reprezentujący Prezydenta m.st. Warszawy Zastępca Dyrektora Biura Geodezji i Katastru Paweł Piechna. Ogłoszenia wyników Rajdu w klasyfikacji drużynowej i w konkurencjach sportowych dokonał Kierownik Rajdu Krzysztof Dworakowski.

b_300_200_16777215_00_images_aktualnosci_2024_Rajd_IMG_20240614_195229.jpg

Klasyfikacja drużynowa:

1. miejsce - Fanaberie 1 (Sulejówek)    79 punktów

   Puchar Głównego Geodety Kraju

2. miejsce - Fanaberie 2 (Warszawa)     75 punktów

    Puchar Prezesa SGP

3. miejsce - GeoAnarchia (Warszawa)    65 punktów

    Puchar Prezesa Oddziału SGP w Warszawie

4. miejsce - Foto-Prosiaki (Warszawa)   50 punktów

    Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego

5. miejsce - Będzie lepiej (Legionowo, Warszawa, Radom) 48 punktów

    Puchar Prezydenta m.st. Warszawy

6. miejsce - Wuzetki i Pierniki (powiat warszawski zachodni) 37 punktów

    Puchar Starosty Warszawskiego Zachodniego

7. miejsce - Suwar (Warszawa)              30 punktów

8. miejsce - Maj pen iz redi (Warszawa) 20 punktów

9. miejsce - Geopixel (Garwolin)             19 punktów

10 miejsce - Pytasz Dzika (Polska)         15 punktów

11. miejsce - Żony bez Geodetów (Warszawa) -2 punkty

12. miejsce - Biesy (Piaseczno)               -6 punktów

13. miejsce - Gej Geo Les (Wrocław)      -43 punkty

 

Siatkówka:

  1. Fanaberie 1 - Puchar dr inż. Stanisława Grodzickiego
  2. Geopixel
  3. Fanaberie 2
  4. Gej Geo Les

 

Ping-pong:

  1. Foto-Prosiaki
  2. Będzie lepiej
  3. Fanaberie 2
  4. Maj pen iz redi

 

Konkurs wiedzy:

  1. Foto-Prosiaki
  2. Będzie lepiej
  3. Fanaberie 1
  4. Suwar

 

Rzuty do kosza:

  1. Fanaberie 1
  2. Żony bez Geodetów
  3. Geopixel
  4. Fanaberie 2
  5. Będzie lepiej
  6. Maj pen iz redi

 

Rzuty do tarczy:

  1. Geopixel
  2. Gej Geo Les
  3. Będzie lepiej
  4. Żony bez Geodetów

 

Przeciąganie liny:

  1. Fanaberie 1
  2. Maj pen iz redi
  3. Geopixel
  4. Gej Geo Les

 

Najdłuższa celowa:

  1. GeoAnarchia
  2. Wuzetki i Pierniki
  3. Fanaberie 2
  4. Pytasz Dzika

 

b_300_200_16777215_00_images_aktualnosci_2024_Rajd_IMG_20240614_204145.jpg

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach Rajdu – Karolu i Ignacym, którym wręczono specjalnie przygotowane zestawy upominkowe. Każdy uczestnik Rajdu otrzymał zestaw upominkowy z prezentami ufundowanymi przez Zarząd Oddziału SGP w Warszawie, Głównego Geodetę Kraju i Starostę Warszawskiego Zachodniego.

Szczególne słowa podziękowania należy skierować do firmy Czerski Stonex Polska, która zrobiła pokaz sprzętu geodezyjnego, zapewniła wypoczynek na leżakach z napojami po zmaganiach rajdowych, przygotowała specjalne nagrody dla zwycięzców zorganizowanych przez siebie konkursów geodezyjnych oraz ufundowała specjalną nagrodę dla najlepszej drużyny Rajdu w postaci ręcznego dalmierza laserowego.

Uroczystego zamknięcia Rajdu dokonał prezes ZO SGP w Warszawie – Dariusz Pręgowski, dziękując wszystkim uczestnikom za stworzenie wspaniałej atmosfery na rajdzie i za sportową rywalizację. Wyraził słowa podziękowania za organizację i przeprowadzenie Rajdu członkom Komitetu Organizacyjnego, a w szczególności Krzysztofowi Dworakowskiemu za duży wkład organizacyjny, Jurkowi Kosteckiemu za opracowanie tras etapowych i zadań geodezyjnych Rajdu, a także Anecie Piechocie, Ewie Sawickiej i Mariuszowi Maciakowi. Na zakończenie Rajdu odśpiewano Hymn Geodetów. W XLVII Rajdzie Geodetów uczestniczyło 108 osób.

Mnie nie pozostaje już nic innego, jak tylko zaprosić na kolejny – XLVIII Rajd Geodetów, na który jak sądzę, większość tegorocznych uczestników będzie zapewne z niecierpliwością czekać.

Ewa Sawicka

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zrozumiałem Polityka Prywatności