W tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin Wielkiego Astronoma, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Jubileusz ten był hasłem przewodnim wycieczki w dniach 3 – 6 maja br. organizowanej przez Sekcję Imprez i Integracji naszego oddziału. Wyjazd przygotował kol. Zbigniew Ogrodowski.

Tradycyjnie punktem początkowym był plac Bankowy w Warszawie,skąd grupa udała się autokarem na Warmię.

Pierwszy punkt trasy to Olsztyn. Tu zwiedzaliśmy Zamek Kapituły Warmińskiej wybudowany w XIV wieku. W latach 1516 -1521 administratorem zamku był Mikołaj Kopernik. W salach zamkowych urządzono wystawę eksponatów z epoki pracy astronoma oraz wystawę etnograficzną. Następnie krótki spacer po rynku starego miasta i obiad.

b_300_200_16777215_00_images_aktualnosci_2023_kopernik_1_olsztyn.jpg

b_300_200_16777215_00_images_aktualnosci_2023_kopernik_2_olsztyn.jpg

Kolejny punkt trasy to pierwsza stolica Warmii - Lidzbark Warmiński. Na zamku Biskupów Warmińskich ekspozycja historii zamku z wieloma ciekawymi pamiątkami także po Koperniku. Jednym z biskupów Warmińskich był wuj Mikołaja Kopernika – Łukasz Watzenrode. To on był opiekunem i wsparciem dla młodego Mikołaja. Pomógł zdobyć gruntowne wyksztalcenie a później istotne stanowiska w administracji Warmińskiej.

b_300_200_16777215_00_images_aktualnosci_2023_kopernik_3_Lidzbark_Warm.jpg

Po zwiedzaniu zamku grupa udała się do Morąga - bazy pobytowej wycieczki. Jest to niewielkie miasto (dawniej siedziba powiatu) położone we wschodniej części historycznego Powiśla włączonego do Prus przez krzyżaków. Ciekawe zabytki to ratusz z XV wieku, fragmenty murów miejskich i Pałac Dohnów. Istniejący cztery wieki zamek krzyżacki został rozebrany po Kongresie Wiedeńskim (dziś w trakcie odbudowy).

Dzień drugi wycieczki to rejs z Buczyńca do Elbląga północną częścią Kanału Elbląskiego. Wyjątkowe dzieło inżynierii z XIX wieku połączyło Ostródę z Elblągiem i było motorem rozwoju gospodarczego regionu. Sam kanał to oprócz klasycznej drogi wodnej z czterema śluzami, zespół pięciu pochylni pozwalającej transportować statki i towary po lądzie. Blisko pięciogodzinna trasa upłynęła szybko w miłych okolicznościach przyrody. Pogoda kolejny dzień była miłym dodatkiem do ciekawej okolicy. W Elblągu był obiad oraz zwiedzanie Starego Miasta - powstałego kilkanaście lat temu :). Grupa obejrzała ratusz, katedrę, wieżę Bramy Targowej. Po zwiedzaniu powrót do Morąga. Wieczorem spotkanie towarzyskie zainicjowane przez Solenizantów i Jubilatkę.

Dzień trzeci uczestnicy wycieczki spędzili we Fromborku. Kolejne miasto będące siedzibą Biskupów Warmińskich, gdzie na wzgórzu zbudowano Katedrę i pałac. W katedrze odbył się krótki koncert wybranych utworów muzyki dawnej i współczesnej w wersji organowej (super). Można było także obejrzeć grób Mikołaja Kopernika. Z wieży Radziejowskiego rozciągał się piękny widok na Zalew Wiślany i okolicę. Następnie był popularno-naukowy seans w planetarium i zwiedzanie muzeum Kopernika w Pałacu Biskupim. Mikołaj Kopernik był jednym kanoników kapituły od 1501 roku. Początkowo pełnił funkcję wizytatora, następnie kanclerzem a później generalnym administratorem biskupstwa. Dodatkowo był też lekarzem i kartografem (opracował kilka ciekawych map), zajmował się także ekonomią. Kopernik mieszkał i pracował we Fromborku od 1510 roku, aż do śmierci w 1543 roku.

Po obiedzie zwiedzanie Parku Astronomicznego koło Fromborka. To współczesny ośrodek edukacyjny wyposażony w kilka rzadkich (czasem starych ale sprawnych) instrumentów do obserwacji nieba umieszczonych w specjalnych pawilonach. Z Fromborka powrót do bazy w hotelu Irena.

Celem czwartego dnia był Toruń – miejsca urodzin Mikołaja, ale po drodze krótki przystanek w Chełmnie. Jest to niewielkie i bardzo urokliwe miasteczko. Niegdyś siedziba biskupstwa przekazana w XIII wieku zakonowi Krzyżackiemu w dzierżawę. Miasto zachowało swój historyczny układ urbanistyczny i większość dawnej zabudowy. Trasa spaceru wiodła przez rynek z pięknym renesansowym ratuszem, kościół farny z XIV wieku, budynek poczty czy mury miejskie z bramą Grudziądzką. Grupa zwiedziła kościół klasztorny i kilka pomieszczeń w wnętrzu (aptekę, skarbiec) zwykle niedostępna dla turystów. Po krótkim posiłku powrót na trasę do ostatniego miasta w programie. Toruń przywitał wycieczkowiczów rzęsistym deszczem.

Początek spaceru po mieście to rynek nowomiejski i kościół św. Jakuba. Następnie przez ruiny zamku krzyżackiego grupa przeszła pod ratusz i pomnik Mikołaja Kopernika. Sympatyczna Pani Przewodnik prowadziła uliczkami starego miasta do Krzywej Wieży i na Bulwar Filadelfijski, a później pod Dom Kopernika. Kolejny obiekt to katedra z XIV wieku. Zwiedzanie zakończyło się masowymi zakupami pierników w kilku sklepach koło runku. Mocno zmoknięci ale zaopatrzeni w pyszne słodkości uczestnicy wrócili do autobusu. Około godziny 21 grupa dotarła do punktu początkowego na placu Bankowym w Warszawie i to był koniec tej wycieczki. Cztery dni pełne różnych miejsc i wrażeń.

Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zrozumiałem Polityka Prywatności