W dniach od 14 do 23 września 2015 roku grupa członków Stowarzyszenia Studentów „Geoida” z wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, dzięki otrzymanemu stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, odwiedziła najważniejsze geodezyjne placówki na mapie Niemiec.

               

Pod opieką dr. hab. inż. Andrzeja Pachuty, profesora Politechniki Warszawskiej, swoją podróż rozpoczęliśmy od jednego z największych na świecie obserwatoriów geodezyjno - geodynamicznych w Wettzell. Dzięki uprzejmości pracowników placówki mieliśmy okazję podpatrzeć tamtejsze prace badawcze oraz przyjrzeć się instrumentom wykorzystywanym na terenie ośrodka. Wśród wielu urządzeń nasza uwagę przykuły przede wszystkim: grawimetr nadprzewodnikowy służący do obserwacji pływów morskich (niedostępny w Polsce), ogromne bliźniacze teleskopy oraz lasery do pomiaru odległości do satelitów.

 

Naszym kolejnym punktem wycieczki były Międzynarodowe Targi Geonformacyjne Intergeo, które w tym roku odbywały się w Stuttgarcie. Jako przyszli geodeci mieliśmy szansę przyjrzeć się najnowszemu sprzętowi geodezyjnemu, obecnym trendom w fotogrametrii i geoinformatyce oraz porozmawiać z przedstawicielami firm w całego świata. Stuttgart ściśle związany jest z produkcją samochodów, nie mogło zabraknąć wycieczki do Muzeum Mercedesa, gdzie przedstawiona jest historia rozwoju jednej z najsłynniejszych samochodowych marek.

 

Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Uniwersytetu w Jenie oraz leżącego niedaleko obserwatorium Moxa. Głównym zadaniem obserwatorium jest zbieranie danych z zamontowanych tam sejsmografów i grawimetrów. Dzień przed naszą wizytą, czułe urządzenia zarejestrowały trzęsienie ziemi w Chile o sile aż 8,3 w skali Richtera (na zdjęciu). Będąc w Jenie obowiązkowym punktem programu jest Muzeum Carla Zeissa, najsłynniejszego optyka na świecie, twórcy pierwszych optycznych teleskopów.

 

Program Stypendium, oprócz ośrodków naukowych, zawierał również część turystyczno -kulturową. Z tej okazji na naszej mapie znalazły się też takie miejsca jak Weimar i Erfurt, dwa malownicze miasta położone w Turyngii, pełne sakralnych zabytków i pięknych krajobrazów.

 

Na wizytę w Dreźnie poświęciliśmy dwa dni. Pierwszy dzień spędziliśmy w drezdeńskim uniwersytecie, którego działalność i projekty badawcze przybliżył nam kierownik Instytutu Geodezji Planetarnej profesor dr inż. Martin Horwath. Naukowcy wspólnie ze studentami realizują prace w zakresie zdobywania informacji o polu siły ciężkości na obszarach polarnych. Kolejny dzień poświęciliśmy zwiedzaniu miasta. Pomimo niesprzyjającej pogody udało nam się zobaczyć najważniejsze miejsca takie jak zespół pałacowy Zwinger oraz Kościół Marii Panny, który po rekonstrukcji stał się symbolem pojednania.

 

Z Drezna wyruszyliśmy do Berlina gdzie czekał na nas dr Frank Naitzel, który omówił z nami możliwości kształcenia na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Wspólnie z nim odwiedziliśmy sale wykładowe i pomieszczenia do obserwacji naukowych.

 

Ostatniego dnia udaliśmy się do GFZ Helmholtz Centre w Poczdamie, gdzie naszym celem był Departament Geodezji i Teledetekcji, którego dyrektorem jest prof. dr Harald Schuh. Profesor wprowadził nas w tajniki pracy w centrum badań, opowiedział o strukturze i zespołach zajmujących się poszczególnymi projektami m.in. misjami kosmicznymi, pomiarami sił ciężkości oraz planowanymi w przyszłości programami badawczymi. Zaprezentowany przez niego „Potsdam Gravity Potato”, model pola grawitacyjnego Ziemi, był świetną okazję na wspólne zdjęcie.

 

Na zakończenie chcielibyśmy serdecznie podziękować Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej za możliwość realizacji wyjazdu, firmie Geopryzmat za finansowe wsparcie oraz wszystkim pracownikom odwiedzanych placówek za poświęcony nam cenny czas. W szczególności dziękujemy dr. hab. inż. Andrzejowi Pachucie, profesorowi PW za sprawowanie opieki, pomoc przy organizacji wyjazdu oraz osobisty udział i zaangażowanie.

 

Fotorelacja >>>

 

Stowarzyszenie Studentów „Geoida”

Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zrozumiałem Polityka Prywatności